Nová databáza EÚ pre chránené zemepisné označenia
- Aktuality
- Nová databáza EÚ pre chránené zemepisné označenia
- 14.12.2020
Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo spolu s Európskou komisiou spustil novú databázu pre vyhľadávanie komplexných informácii o zemepisných označeniach a označeniach pôvodu chránených v rámci Európskej únie. Táto databáza obsahuje záznamy aj o tých označeniach, ktoré pochádzajú z tretích krajín avšak je im poskytnutá právna ochrana aj v EÚ.
Databáza obsahuje viac ako 5000 záznamov a prístup k nej zabezpečuje nový online nástroj s názvom GIview. Po vyhľadaní konkrétneho označenia umožňuje používateľovi okamžitý prístup k registrovým informáciam ako sú krajina pôvodu, typ výrobku, dátum priority, stav konania, druh registra a informácie o ochrane poskytnutej v tretích krajinách na základe medzinárodných dohôd.
Tento nástroj, podľa nášho názoru, umožní používateľom lepšie a efektívnejšie prehliadanie chránených zemepisných označení alebo označení pôvodu, a to napríklad za účelom vykonania prieskumu pred podávaním prihlášok ochranných známok.
Štúdia Európskej komisie uvádza, že predaj výrobkov chránených zemepisným označením dosahuje ročne sumu viac ako 74 miliárd eur. Pätina tejto sumy je tvorená predajom výrobkov do krajín mimo EÚ. Hodnota predaja rovnakého množstva obdobných výrobkov bez chráneného označenia je pritom v priemere o polovicu nižšia.
Slovenskými zemepisnými označeniami registrovanými v rámci EÚ sú napríklad Liptovské droby, Oravský korbáčik, Skalický trdelník, Slovenská bryndza alebo Zázrivské vojky. Medzi slovenské chránené označenia pôvodu patria napríklad vína ako Skalický rubín a Karpatská perla, a spomedzi jedál Stupavské zelé a Paprika Žitava.
Pri tvorbe vlastnej značky odporúčame brať do úvahy aj možnú podobnosť s registrovanými zemepisnými označeniami či označeniami pôvodu, keďže práve nim je poskytovaný samostatný druh právnej ochrany a môže byť na ich základe vznesená námietka napríklad voči Vašej prihláške ochrannej známky. Konflikt môže najčastejšie nastať pri nových značkách pre vína alebo potraviny.
Zdroj: https://euipo.europa.eu/ohimportal/sk/news/-/action/view/8389687
Autor: JUDr. Erik Špila, Kompan k. s. advokátska kancelária